Dostawa za 1 grosz! Tylko do północy 05.12. Zobacz naszą bożonarodzeniową kolekcję.

Mixowanie nie idzie za dobrze? Coś nie działa? Spróbuj użyć innej przeglądarki, np. Edge, a my zajmiemy się naprawą. Przepraszamy!

Owoce liofilizowane dla dzieci

Liofilizowane owoce w diecie małych smakoszy


Świadomi rodzice są zgodni, że świeże, zdrowe owoce to ważny element dziecięcej diety. Co jednak poradzić na to, że świadome swoich preferencji żywieniowych dzieci nie zawsze to zdanie podzielają?

Piramida żywienia dzieci i młodzieży IŻŻ wskazuje jednoznacznie, że owoce wraz z warzywami stanowić powinny podstawę systemu odżywiania dzieci. Wspomina się wręcz o tym, że powinny je jeść na najczęściej i w jak największej ilości.

Co jednak zrobić, jeśli dziecko nie zawsze jest skłonne po świeży owoc sięgnąć? I na zdrowe jabłko przewróci oczami i powie „mamo – nuuudaaa…!”? Pora wtedy poszukać równie zdrowych alternatyw.
Dietetycy wskazują, że pewnym podstępem, który ułatwia życie rodzicom, może być wykorzystanie różnych form podania owoców – oprócz formy świeżej – można korzystać z koktajli, soków oraz – na czym w tym artykule się skupimy, w formie liofilizowanej.

liofilizowana truskawka w misce i na stole

Liofilizowane owoce - co to?

Technika liofilizacji polega na suszeniu przez wymrażanie. Ten proces technologiczny jest szeroko stosowany i pozwala na zachowanie cennych wartości odżywczych owoców. Finalny produkt ma formę lekkiego jak piórko jedzenia, ponieważ w świeżym owocu to właśnie woda waży najwięcej (nawet w okolicach 90%).
I chociaż w sezonie nic nie jest w stanie stanąć w szranki ze świeżym owocem prosto z sadu od lokalnego ogrodnika – to dzięki liofilizacji jesteśmy w stanie zachować bombę witaminową z pełni owocowego sezonu. Liofilizowany owoc w postaci proszku lub lekkiego batonika zawiera całą moc witamin upakowaną w małej objętości.

dziewczynka je liofilizowane owoce

Dlaczego warto? Czy liofilizowane owoce są zdrowe?

Sprawia to, że dziecku łatwo zjeść taką przekąskę i mieć ją zawsze pod ręką. Jest niewymagająca pod względem przygotowania, łatwa w przechowywaniu, o długim terminie ważności – bez potrzeby dodawania środków syntetycznych.
Ciekawa forma i bardzo intensywny, owocowy smak sprawiają, że mogą konkurować ze słodyczami. Różnica jest taka, że swój intensywny, słodki smak zawdzięczają owoce liofilizowane naturalnym składnikom. Odpowiadając już na potencjalne obiekcje, owoce liofilizowane zawierają tę samą ilość cukrów, co zwyczajne owoce – są natomiast upakowane w mniejszą objętość.

Podsumowanie

Jeśli obawiasz się, że Twoje dziecko nie zjada wystarczającej ilości świeżych owoców lub owocowy sezon już minął – liofilizowane owoce są świetnym wyborem. Mogą stanowić ciekawe urozmaicenie diety, być zdrową przekąską – a wręcz jednym z pierwszych eksperymentów dla maluchów z jedzeniem – dzięki swojej wdzięcznej strukturze i wrażeniu „rozpływania się w ustach” są jakby specjalnie stworzone dla dzieci wychowywanych w stylu baby led-weaning (tzw. metoda BLW). Zresztą – dla dorosłych dzieci nie mniej, bo są po prostu pyszne. 

Zobacz tutaj pełną ofertę pysznych liofilizowanych owoców Mixit. Liofilizowane owoce możesz także skomponować według uznania i gustu własnego lub dziecka.

liofilizowane owoce co to


Autorem artykułu jest dr Justyna Bylinowska, Redaktor Dietetycy.org.pl

Wróć do wszystkich artykułów

3 Komentarze do artykułu Owoce liofilizowane dla dzieci

Katarzyna

Katarzyna

Czy owocki są odpowiedziami dla 14 miesięcznego malucha? ☺️

Odpowiedź
Mixit.pl

Reakce na komentář od Katarzyna

Mixit.pl

Tak. Liofilizowane owoce można pomału wprowadzać podobnie jako przy rozszerzaniu o świeże owoce, należy jednak pamiętać, że takie owoce mają w 100g więcej cukru niż świeży owoc.

jakub

jakub

https://mixit.pl/blog/owoce-liofilizowane-dla-dzieci [url]https://mixit.pl/blog/owoce-liofilizowane-dla-dzieci[/url]

Odpowiedź

Komentarz

Następne artykuły

0 Koszyk Do góry