Kalendarz adwentowy w przedsprzedaży 20 zł taniej do 29.10 do 23:59. 26 okienek pełnych niespodzianek!

Mixowanie nie idzie za dobrze? Coś nie działa? Spróbuj użyć innej przeglądarki, np. Edge, a my zajmiemy się naprawą. Przepraszamy!

Co piszczy w tybetańskiej trawie?

Mixit to samo zdrowie, dlatego cieszymy się, że mieliśmy niedawno okazję wsłuchać się w wykład na temat medycyny tybetańskiej i porozmawiać na te (i inne) zagadnienia z dr. Nida Chenagtsangiem - założycielem Akademii Tradycyjnej Medycyny Tybetańskiej. Jakie są podstawy zdrowego trybu życia wg medycyny tybetańskiej a jak Dr Nida ocenia musli Mixit

Zapraszamy do przeczytania artykułu!


Dr Nida urodził się w Tybecie, w prowincji Amdo. W 1996 roku ukończył studia w Lhasie, do dziś opublikował wiele książek i artykułów na temat medycyny tybetańskiej i przywrócił zastosowanie wielu terapiom zewnętrznym. W 2006 roku założył Międzynarodową Akademię Tradycyjnej Medycyny Tybetańskiej (IATTM), w ramach której naucza na całym świecie różnych aspektów tradycyjnej medycyny tybetańskiej. Jego wykłady cieszą się popularnością w wielu państwach Europy, Rosji, USA, Australii oraz Azji.

5 podstawowych dziedzin spokojnego życia

Wysokiej jakości pożywienie i uprawianie sportu to jedne z ważniejszych, ale nie jedyne czynniki, które korzystnie wpływają na nasze dobre samopoczucie. Zdaniem dr. Nidy, nie ma uniwersalnej drogi, którą należy podążać, każdy z nas powinien znaleźć taką, która najbardziej odpowiada jego typologii. Dotyczy to wszystkich obszarów, które wymieniamy poniżej. 

Podobnie jak kawa może być zdrowa, ale nie musi, dokładnie tak samo jest z jazdą na rowerze, wyborem rodzaju medytacji, czy też suplementami diety, a nawet lekami. Jak mówi dr Nida: „Spagetti jest najlepsze, pizza jest najlepsza, stek i wegetariańskie lub wegańskie danie też jest najlepsze! Wszystko zależy od indywidualnego podejścia”.

W medycynie tybetańskiej wyodrębniamy 5 podstawowych dziedzin:

  • odżywianie, czyli indywidualna dieta
  • styl życia (w tym związki międzyludzkie, joga, jakość snu, praca, wypoczynek, sex)
  • lekarstwa i suplementy diety
  • terapie zewnętrzne (masaż, moxa, akupunktura, puszczanie żyłą)
  • medytacja i praktyki duchowe (rytuały, wizualizacje, mantry)

Podstawą naszego istnienia jest ciało, umysł i energia. W zachodniej medycynie bardzo często spotykamy się z lekarzami, którzy biorą pod uwagę tylko ciało, a w lepszym wypadku również umysł, rozumiany jako stan psychiczny, to jednak nie wystarcza, żeby zminimalizować choroby na poziomie ciała lub psychiki i długofalowo ulepszyć nasze życie” - mówi dr Nida.


Prawdziwą epidemią współczesnego świata jest stres i depresja. Prawie 80 procent osób przychodzi do nas właśnie z tych powodów. Dlatego ogromnie się cieszę, że wielu zwłaszcza młodych lekarzy coraz częściej bierze pod uwagę kompleksowość w leczeniu. O wiele więcej niż w przeszłych latach skupia się dziś uwagę na prewencji a nie tylko na późniejszym leczeniu” – dodaje.

Wg dr. Nidy idealnym ćwiczeniem fizycznym jest joga, która jednocześnie korzystnie wpływa na umysł, czyli naszą psychikę. Żeby jednocześnie podwyższyć energię, poleca powtarzanie mantr, albo po prostu głębokie i świadome (kontrolowane) oddychanie.

Nie popadajmy w ekstrema

Jednym z najsilniejszych dziś trendów w odżywianiu się na Zachodzie jest wegetarianizm lub weganizm. Coraz głośniej dyskutuje się  na temat: czy jeść mięso, czy go nie jeść? Zdaniem dr. Nidy, każde ekstremum jest zawsze tylko ekstremem. Najważniejszą sprawą jest znalezienie indywidualnej równowagi, co niekoniecznie dotyczy jedynie odżywiania. Jeżeli jesteśmy zbyt mocno przywiązani do jakiegoś osobistego przekonania, może się to dla nas zakończyć porażką. Dlatego ważna jest umiejętność wyczucia subtelnej granicy pomiędzy równowagą, a fanatyzmem.

Aktywny tryb życia, uprawianie sportu i dużo zajęć to oczywiście czynniki, które nas wzbogacają, jednak musimy pamiętać, że ich przesyt może niekorzystnie wpłynąć na nasze życie” - tłumaczy.


Równie ważny jest wypoczynek i dobry sen. Dr Nida poleca stosowanie regularnych masaży i dbanie o odpowiednią ilość snu, ponieważ dzięki temu następuje nie tylko do regeneracja na poziomie ciała fizycznego (regeneracja komórek, spowolnienie metabolizmu, doładowanie baterii itp.), ale też „wyłączenie” głowy i oczyszczenie umysłu z wszystkich informacji ze świata zewnętrznego, które zasypują nas podczas codziennego funkcjonowania w pracy, szkole i życiu osobistym.

Czasami najlepszym daniem jest właśnie sen, można dzięki temu schudnąć” – śmieje się dr NidaCzęsto też, zamiast zażywać pigułki, lepiej po prostu pójść spać” - dodaje.

Mixit i smaki tybetańskie

Przez ostatnich kilka dni Polskę i Czechy łączy nie tylko Mixit, ale też odwiedziny dr Chenagtsanga. Głównymi powodami jego wizyty w tych dwóch krajach są wykłady publiczne i kursy zorganizowane przez jego Akadamię. Tak się złożyło, że mieliśmy też okazję przekazać dr. Nidzie mieszankę musli Mixit, a pamiętając o polskich tradycjach nawiązaliśmy do obchodzonej niedawno Wielkanocy. Dlatego otrzymał on od nas dużą tubę smacznego musli Wiel-koko-nocnego. Bardzo spodobała mu się zielona polska wioska wymalowana na tubie, a po jej otwarciu oczy zaświeciły mu się na widok słodkości :). Jak sam mówi, czekolada jest dobra dla naszego umysłu – od razu poprawia nam się humor.

Dziękujemy za mile spędzone popołudnie, ciekawy wykład i inspirujące życiowe historie. 

Życzymy powodzenia w rozwoju Akademii Tradycyjnej Medycyny Tybetańskiej, nie tylko w Polsce i Czechach, ale również na całym świecie.

Wróć do wszystkich artykułów

0 Komentarzy do artykułu Co piszczy w tybetańskiej trawie?


Komentarz

Następne artykuły

0 Koszyk Do góry